Ny asbestuddannelse for andet asbestarbejde end autorisationskrævende nedrivning
Personer, der udfører asbestarbejde skal have gennemgået en uddannelse og være i besiddelse af et uddannelsesbevis. Hvilken uddannelse man skal have gennemført afhænger af, hvilken type asbestarbejde man skal udføre.
Autorisationskrævende nedrivning af asbestholdigt materiale (fra 1. januar 2025)
Personer, der udfører autorisationskrævende nedrivning af asbestholdigt materiale, skal gennemgå en AMU-uddannelse, der vil være en opdateret version af den eksisterende 4-dages AMU-uddannelse ”45845 Sikkerhed ved arbejde med asbestholdige materialer”. Den opdaterede uddannelse har navnet ”22907 Sikkerhed v. nedrivning af asbest (autorisation)” og har stadig en varighed på 4 dage.
Personer, der har gennemgået uddannelse i nedrivning af asbestholdigt materiale, kan også fra 21. december 2025 udføre ethvert asbestarbejde, hvis de har et gyldigt uddannelsesbevis.
Se mere: Arbejdstilsynet, 27. juni 2025, Uddannelse for asbestarbejde fra 21. december 2025
Ny uddannelse for personer, der udfører andet asbestarbejde end autorisationskrævende nedrivning (fra 21. december 2025)
Personer, der udfører andet asbestarbejde end autorisationskrævende nedrivning, skal gennemgå en ny, kortere AMU-uddannelse. Den nye uddannelse har navnet ”22906 Sikkerhed v. asbestarbejde uden autorisationskrav” og har en varighed på 2 dage.
Målgruppen for den nye uddannelse er personer, der udfører andet asbestarbejde end autorisationskrævende nedrivning, herunder bl.a.:
- Kortvarigt nedrivningsarbejde af mindre karakter som fx nedtagning af enkelte asbestholdige tagplader, enkelte fliser fastgjort med asbestholdig fliseklæb eller enkelte rørbøjninger med asbestholdig isolering.
- Reparation, vedligeholdelse og indkapsling af forskelligt asbestholdigt materiale, fx i relation til bygninger og anlæg.
- Rengøring for asbeststøv mv., bl.a. før afslutning af andet asbestarbejde end autorisationskrævende nedrivning.
- Fjernelse af asbestforurenet materiale, fx asbestforurenet isoleringsmateriale på loftrum.
- Asbestoprydning efter brande, stormskader, sammenstyrtninger mv.
- Prøvetagning, herunder materialeprøver og geltapeprøver.
Kravet om den nye uddannelse for andet asbestarbejde end autorisationskrævende nedrivning, gælder ikke for private. Private må ikke udføre autorisationskrævende nedrivning.
Se hele teksten her: Arbejdstilsynet, 27. juni 2025, Uddannelse for asbestarbejde fra 21. december 2025
Arbejde med risiko for udsættelse for asbeststøv (som udgangspunkt ikke asbestarbejde)
Reglerne gælder også for arbejde i øvrigt, hvor der er risiko for udsættelse for asbeststøv. Denne type arbejde er bl.a.:
- Håndværkeres arbejde i et område på en byggeplads, hvor der forekommer asbeststøv på grund af utilstrækkelig rengøring efter et tidligere asbestarbejde. Det kan fx være arbejde med at trække nye elkabler eller rør i en kælder.
- Håndværkeres arbejde på et loftrum, hvor der forekommer asbestforurenet isoleringsmateriale. Det kan fx være service af et ventilationssystem eller reparation af tagspær.
- Håndtering af asbestholdigt affald, på en genbrugsplads eller under transport, da der kan gå hul på den lukkede emballage.
- En viceværts arbejde i et kælderrum, hvor der ligger drys fra asbestholdig rørisolering.
- Redningsberedskabets håndtering af asbestholdige materialer i akutfasen under deres indsats ved typisk brand, sammenstyrtninger eller ulykker og deres eventuelle indsats til sikring af stedet. Det kan fx være flytning af asbestholdigt materiale under brandslukning eller afstivning af bygninger. Det opfølgende arbejde med fx oprydning eller rengøring for asbeststøv er et asbestarbejde.
- Arbejde i og håndtering af asbestforurenet jord.
- Andet arbejde, hvor der er risiko for udsættelse for asbeststøv.
Denne type arbejde er ikke et asbestarbejde. Men pga. risiko for udsættelse for asbeststøv, skal arbejdet stadig planlægges, tilrettelægges og udføres i overensstemmelse med reglerne. Det vigtigste krav er, at denne type arbejde skal udføres på en sådan måde, at det i videst muligt omfang sikres, at personer på arbejdsstedet og i omgivelserne ikke udsættes for asbeststøv. Det indebærer fx grundigt rengøring, eventuel binding af asbeststøvet, anvendelse af egnede personlige værnemidler og adgang til arbejdshygiejniske foranstaltninger.
Se hele teksten her: Arbejdstilsynet, 26. april 2024, Arbejde med risiko for udsættelse for asbeststøv
Dakofa og Eurofins holder to kurser om målemetoder og regler for håndtering af asbest i København den 7. oktober og Galten den 4. november.
Læs mere
Dakofa, 6. aug. 2024, Arbejdstilsynet: nedrivning af asbestholdige bølgetage skal anmeldes og der skal bruges åndedrætsværn under arbejdet
Bekendtgørelse om ændring af bekendtgørelse om arbejdsmiljøfaglige uddannelser, BEK nr 773 af 18/06/2025
Bekendtgørelse om ændring af bekendtgørelse om arbejdsmiljøfaglige uddannelser, BEK nr 728 af 12/06/2024 (krav om uddannelse for nedrivning af asbest fra 1. januar 2025)