National handlingsplan for tekstiler
Frem til den 29. august 2025 kl. 12 er der åbent for ansøgninger til sekretariatsfunktionen for den nationale handlingsplan for tekstiler - der er afsat i alt 40 mio. kr. til indsatsen.
Den nationale handlingsplan for tekstiler skal stimulere fremskridt ift. den cirkulære omstilling af mode- og tekstilbranchen. Miljøstyrelsen har identificeret fire løsningsspor, der hindrer den cirkulære omstilling af branchen. De fire løsningsspor danner rammen for handlingsplanen, og handlingsplanens formål er at levere løsninger inden for disse fire spor:
- Reduktion af tekstilproduktion og -forbrug
- Understøttelse af konkurrencedygtige cirkulære forretningsmodeller
- Understøttelse af et effektivt marked for tekstilaffald
- Udbredelse af cirkulære færdigheder og kompetencer
De fire løsningsspor er identificeret på baggrund af Miljøstyrelsens erfaringer fra tidligere og eksisterende tekstilprojekter. Derudover lægges vægt på, at handlingsplanen leverer løsninger inden for de seks elementer fremhævet i finanslovsaftalen:
- Identifikation af mulige bæredygtighedskrav i EU.
- Undersøgelse af, hvordan miljøaftrykket fra offentlige tekstilindkøb kan reduceres.
- Informationskampagne målrettet borgere og virksomheder om, hvordan det danske forbrug af tekstiler kan nedbringes, og hvordan tekstilaffald kan genanvendes bedre gennem adfærdsændringer.
- Forslag til en model for indsamling og behandling af tekstilaffald ift. kommende EU-krav.
- Forberedelse af grundlaget for den danske implementering af et udvidet producentansvar for tekstiler.
- Inspirationsmateriale om reparation af tekstiler til undervisere.
Sekretariatet for den nationale handlingsplan får til opgave at udforme og implementere handlingsplanens initiativer.
Læs mere her
Du læse mere om sekretariatets opgaver her på Miljøstyrelsens hjemmeside