Madspild koster 2.100 kr årligt for hver husstand i Danmark
Næsten 1/10 af alle fødevarer til forbrugerne i EU synes at ende som madaffald
Eurostat har offentliggjort en ny opgørelse over mængden af madaffald med data for 2023. De offentliggjorde en tilsvarende opgørelse i 2022 med data fra 2020. Der er stort set ingen ændringer - vi produceres cirka samme mængde madaffald i 2023 som i 2020.
Fordelingen af mængden af madaffald i de fem anvendte sektorer er også stort set uændret på EU-plan i 2023 i forhold til 2020. Cirka halvdelen af madaffaldet i EU genereres i husholdningerne, ca. 1/5 i forarbejdnings- og fremstillingssektoren og ca. 1/10 i hver af de tre sektor: restaurationsbranchen o. lign., detailhandlen o. lign. samt primærproduktionen.
Næsten 1/10 af alle fødevarer til forbrugerne i EU synes at ende som madaffald. Det viser en sammenligning af de totale mængder af madaffald fra husholdningerne, detailhandlen og restaurationsbranchen sammenholdt med data fra FNs fødevareorganisation FAO om mængden af markedsførte fødevarer.
Eurostat gør opmærksom på, at lande med færre end 10 mio. indbyggere, og som er nettoeksportører af fødevarer, kan fremtræde i deres statistik som havende ekstra meget madaffald, især i forarbejdnings- og fremstillingssektoren. Dette er i høj grad tilfældet for Danmark.
Hver dansker bruger 1.000 kr. årligt på madspild
Tænketanken One\Third har beskrevet de klima- og økonomiske konsekvenser ved det danske madspild i en rapport fra august 2025. Rapporten bygger bl.a. på Miljøstyrelsens detaljerede undersøgelser af madaffald og madspild for de fem ovennævnte sektorer.
Det samlede værditab i Danmark relateret til mængden af madspild vurderes nu i 2025 at udgøre 11 mia. kr. årligt. For husholdningerne vurderes madspildet at udgøre et årligt tab på 6 mia. kr., dvs. 1.000 kr. årligt pr dansker eller 1.800-2.600 kr. årligt pr husstand (gennemsnit husstandsstørrelse for henholdsvis lejligheder og parcelhuse). Mængdemæssigt udgør husholdningernes madaffald ca. ⅓ af alt madaffald i Danmark.
Den samlede klimapåvirkning fra madspild i Danmark i alle led i værdikæden anslås til omkring 2,0 mio. ton CO2e pr. år, svarende til 3,4 % af Danmarks samlede emissioner i 2023
I Danmark blev store dele af madaffaldet fra primærproduktionen og især fra forarbejdnings- og fremstillingssektoren anvendt som minkfoder indtil ultimo 2020 og dermed blev det ikke registreret som madaffald (dyrefoder er ikke affald). Fra 2021 blev dette madaffald anvendt som input til biogasanlæg og med denne affaldsbehandling registreret som affald. Mængden af madaffald fra disse to sektorer steg således med knap 30 % (190.000 tons ekstra) fra 2020 til 2023 svarende til ekstra 32 kg madaffald pr indbygger. Miljøstyrelsen gjorde opmærksom på denne problemstilling i rapporten “Kortlægning af madaffald i primærproduktionen samt forarbejdnings- og fremstillingssektoren” fra 2024 (se side 11).
Se eurostat's artikel “Food waste and food waste prevention - estimates” fra den 16. oktober 2025 her
Se Tænketanken One\Third's rapport “Klima- og økonomiske konsekvenser ved madspild 2025” fra august 2025 her
Se program mv. for Dakofas hybrid-seminar “Forebyggelse af madspild – konkrete tiltag frem mod de nye EU-mål” den 12. november 2025 kl. 12.30-15.45 her
Se evt. også Miljøstyrelsens rapport “Kortlægning af madaffald i primærproduktionen samt forarbejdnings- og fremstillingssektoren”, Miljøprojekt 2263 fra marts 2024, her
Se evt. eurostat's artikel “Food waste: 127 kg per inhabitant in the EU in 2020” fra den 25. oktober 2022 her