Kildesporing af PFAS og andre forureninger i spildevand hos BIOFOS’ renseanlæg
09. juni 2023

Kildesporing af PFAS og andre forureninger i spildevand hos BIOFOS’ renseanlæg

Resultaterne fra måleprogrammet indikerer, at virksomheder der opererer inden for affaldshåndtering og -deponering udgør en væsentlig kilde til PAH, bisphenol A samt PFOS (og øvrige PFAS-forbindelser) i oplandet.

BIOFOS har fået gennemført en kildeopsporing af bl.a. PFOS i oplandet til deres 3 renseanlæg (Lynetten, Damhusåen og Avedøre). Der er gennemført målinger på i alt 30 virksomheder repræsenterende bl.a. affaldsdeponier, affaldssorteringsvirksomheder og bilvaskehaller. Det er DHI som har gennemført undersøgelsen.

Resultaterne fra måleprogrammet indikerer, at virksomheder der opererer inden for affaldshåndtering og -deponering udgør en væsentlig kilde til PFOS (og øvrige PFAS-forbindelser) i oplandet. Derudover kan afværgepumpninger og grundvandssænkninger også udgøre en kilde til PFOS (og øvrige PFAS-forbindelser).

Det anbefales derfor, at oplandskommunerne stiller vilkår om opfølgende målinger for 22 PFAS-forbindelser hos virksomheder inden for følgende brancher: Affaldsdeponier, affaldssorterings- og håndteringsvirksomheder med udendørs oplag af affald og skrot, afværgepumpninger og grundvandssænkninger i forbindelse med virksomhedernes egenkontrol.

Det anbefales, at oplandskommunerne stiller vilkår om reduktion af PFAS-afledningen fra virksomheder i oplandet, som afleder spildevand med højere koncentrationer af PFOS end Miljøstyrelsens vejledende grænseværdi, som forventes i 2023.

Der kan blive behov for en afklaring af Bedste Tilgængelige Teknik for reduktion af PFAS i spildevand fra bl.a. affaldsdeponier, affaldssorterings- og håndteringsvirksomheder med udendørs oplag af affald og skrot, afværgepumpninger og grundvandssænkninger. Det er med tilgængelige teknologier i dag nødvendigt at rense spildevandet for andre indholdsstoffer før, at det er muligt at fjerne PFAS fra spildevandet, idet andre stoffer vil optage kapaciteten af renseteknologierne (fx aktiv kulfiltre eller resiner) inden, at det er muligt at fjerne PFAS.

Bilvaskehaller og tog-, bus- og lastvognsvask kan være en kilde til PFAS, som formentlig kan henføres til brugen af PFAS-holdige bilplejemidler. Det anbefales, at oplandskommunerne stiller vilkår til bilvaskehallerne, om substitution/udfasning af PFAS-forbindelser i de anvendte produkter i vaskehallerne. Det er også værd at være opmærksom på klargøringsværksteder i tilknytning til autoværksteder som mulig kilde til PFAS.

Rapporten indeholder også uddybende anbefalinger for PAH, bisphenol A, tin, kviksølv og kobolt.

Find rapporten "Kildeopsporing af fokusstoffer i oplandet til BIOFOS' renseanlæg. Våd kildeopsporing for udvalgte brancher", maj 2023, udarbejdet af DHI for BIOFOS her.

 

Relaterede nyheder