18 forslag til handlemuligheder for at begrænse befolkningens eksponering for PFAS
Videnstaskforcen fremhæver, at vidensdeling og risikokommunikation er særdeles vigtige emner. Den afsluttende rapport indeholder et omfattende katalog af handlemuligheder fordelt på 18 emner.
Tre eksempler på handlemuligheder med nogle af de foreslåede handlinger:
#6 PFAS forurening på forurenede grunde
- Systematisk fastsættelse af kvalitetskriterier for flere medier (jord, grundvand, overfladevand). Videnstaskforcen vurderer, at der kan være et behov for at udvikle differentierede vejledende jordkvalitetskriterier, som er målrettet forskellige anvendelsesmuligheder og reflekterer mulige eksponeringsveje og beskyttelsesmål.
- Der er et stort behov for at omsætte den opbyggede viden til praksis. Implementering af koncepter, nye metoder og vurderinger kræver implementering i branchen, vidensdeling og efteruddannelse i håndtering og forureningsundersøgelser af PFAS af medarbejdere hos rådgivere og myndigheder.
#9 Forbrugerprodukter og eksponering
- (Videre-)udvikle produktmærkning i forhold til ”PFAS-frie produkter”.
- Overveje om PFAS i bestemte forbrugerprodukter kan erstattes/reduceres (analogt til ødevarekontaktmaterialer, brandslukningsskum etc.).
#13 Kontrolmetoder og -strategi
- Kortlægning/forskningsprojekt af forskellige typer kontrolmetoder (kemiske, fx PFAS total, sum af PFAS og andre)
- deres fordele og ulemper til specifikke formål, fx til PFAS i jord; EU restriktionsforslaget, PFAS i byggematerialer og emissioner fra røggasser
- deres anvendelighed til forskellige formål (risiko, implementerbarhed, omkostning)
- være i dialog med dem der kontrollerer/bliver kontrolleret.
Alle handlemulighederne er rettede mod, at myndighederne kan igangsætte handlingerne, men ikke nødvendigvis vil være de udførende. Videnstaskforcen understreger, at kataloget med handlemuligheder ikke er tænkt som en liste af handlinger, som skal igangsættes for, at man får styr på PFAS problematikken i Danmark. Videnstaskforcens ambition har været at dække hele området for PFAS udfordringen, samt at opretholde fokus på de handlemuligheder, der kan nedbringe miljøets og befolkningens eksponering.
For en række emner er der ikke er opstillet specifikke handlemuligheder, men de har dannet grundlag for flere af de foreslåede handlemuligheder. Nogle uddrag fra rapporten:
4.5 Affaldshåndtering og -behandling
”I massestrømsanalysen for Danmark (Lassen et al., 2024) er der givet en indgående beskrivelse af den nuværende danske og internationale viden om mulige emissioner fra affaldsforbrænding, deponi og spildevandsrensningsanlæg. Baseret på den eksisterende litteratur, konkluderer Lassen et al. (2024), at PFAS effektivt kan destrueres ved affaldsforbrænding samt at udslip fra affalds- og slamforbrænding er ubetydelige i forhold til andre kilder. I undersøgelsen tages der dog forbehold for, at udslip af fluorgasser ved afbrænding af fluorpolymerer er et område, hvor der mangler viden.”
”Miljøstyrelsen har i 2024 igangsat et forprojekt til design af et fuldskalaprojekt rettet mod afbrænding af affald og spildevandsslam, og det vil være af stor betydning for vurderingen af destruktion af PFAS ved forbrænding, at et egentligt fuldskalaprojekt iværksættes.”
4.6 Byggematerialer og bygningsaffald
”Der mangler i dag et overblik over brug og forekomst af PFAS i byggematerialer i Danmark, samt frigivelse til såvel indeluft og støv som til alle dele af miljøet.” ”Der er behov for en grundlæggende viden, som kan danne baggrund for anbefalinger og lovgivning i forhold til brugen af PFAS i byggematerialer og genbrug/genanvendelse af materialer indeholdende PFAS. Dette fordrer, at der udvikles kontrolmetoder til PFAS-screeninger for at sikre, at de PFAS forurenede byggematerialer, som potentielt kan udgøre en miljø- eller sundhedsrisiko, ikke recirkuleres”.
Videnstaskforcen for PFAS er en uafhængig ekspertgruppe sammensat af ni forskere, der til dagligt arbejder med PFAS indenfor både miljø, fødevarer og sundhedsområdet. Videnstaskforcen er en del af den nationale handlingsplan for PFAS og deres arbejde spiller ind i de emner, som der er fokus på i handlingsplanen.
Læs mere
Miljøstyrelsen, 18. marts 2025, Videnstaskforcen for PFAS offentliggør afsluttende rapport
Miljø- og Ligestillingsministeriet, 25. april 2025, Massestrømsanalyse for PFAS i Danmark, (Lassen et al., 2024)
Dakofa, 10. marts 2024, Anbefalinger fra ekspertgruppe om PFAS
Dakofa, 14. februar 2024, PFAS i byggeaffald