Restproduktbekendtgørelsen, der er i høring

Hvornår - kl. -
Hvor
Webinar
Deltagergebyr
Pris medlemmer, ekskl. moms
- 400,00 DKK
Pris ikke-medlemmer, ekskl. moms
- 1.500,00 DKK
Pris studerende, ekskl. moms
- 400,00 DKK
Framelding Tilmelding er bindende efter
NB

Tilmelding er bindende fra og med 8 dage inden arrangementets afholdelse. DAKOFA forbeholder sig ret til at aflyse med samme varsel uden ansvar for eventuelle følgeomkostninger for de på dette tidspunkt tilmeldte.

Webinar

Restproduktbekendtgørelsen, der er i høring

Bekendtgørelsen indeholder nogle nye og flere skærpede grænseværdier. Desuden er grænseværdien for PCB(total) ændret til ≤0,2 mg/kg for anvendelse af sorteret forarbejdet bygge- og anlægsaffald og anvendelse af forarbejdede blandinger.

Miljøstyrelsen har sendt udkast til bekendtgørelse om anvendelse af restprodukter, jord, asfalt, og sorteret bygge- og anlægsaffald og blandinger i høring. Fristen for høringssvar er den 7. januar 2026.

Bekendtgørelsen indeholder nu regler for anvendelse af opbrudt, oparbejdet asfalt, og samtidigt ophæves asfaltcirkulæret fra 1985. Asfalt inddeles i 3 kategorier med tilhørende grænseværdier og anvendelsesmuligheder.

Reglerne for anvendelse af bygge- og anlægsaffald bliver ændret. Tidligere har der været to kategorier; men det ændres, så der bliver tre kategorier, der følger samme opdeling som hidtil i bekendgørelsen for restprodukter og jord.

Der indføres nye regler i forhold til blandinger af bygge- og anlægsaffald. Det bliver tilladt i bekendtgørelsen at anvende blandinger af natursten, uglaseret tegl, beton og asfalt. Denne fraktion følger resten af bekendtgørelsens opbygning og inddeles ligeledes i tre kategorier.

Grænseværdierne i bekendtgørelsen er blevet opdateret, da der siden bekendtgørelsen sidst er blevet revideret, er blevet fastsat skærpede EU-krav til bl.a. forurening af vandmiljøet.

Bekendtgørelsen forventes at træde i kraft den 1. juli 2026.

På webinaret får vi en gennemgang af udkastet til bekendtgørelsen, og vi får forskellige aktørers perspektiver på udkastet.

Det vil ikke være Miljøstyrelsen, som præsenterer udkastet til en ny restproduktbekendtgørelse.

Program er under udarbejdelse.

Program

PROGRAM
13:00 - 13:10
Velkomst og introduktion

Mette Skovgaard og Morten Carlsbæk, Dakofa

13:15 - 13:35
Gennemgang af udkast til bekendtgørelse

Niels Trap, TRE Biologer og Ingeniører

13:35 - 13:50
Spørgsmål og drøftelse af udkast
13:50 - 14:00
Pause
14:00 - 15:00
Aktørers perspektiver på udkastet til bekendtgørelse

Niels Bukholt, ARI
Christian Andersen, Danske Regioner
NN
NN

15:00 - 15:00
Afrunding og afslutning

Relaterede arrangementer