Zero Waste Europe peger på en ny forretningsmodel for modeindustrien
03. marts 2023

Zero Waste Europe peger på en ny forretningsmodel for modeindustrien

I forbindelse med EU's tekstilstrategi viser Zero Waste Europes nye rapport "Beyond circular fashion – A new business model for the fashion Industry ", hvordan eksisterende tilgange og initiativer til at gøre industrien retfærdig og bæredygtig er utilstrækkelige til at håndtere skadelige forretningsmodeller, der er afhængige af overproduktion og overforbrug.

De mener, at de nuværende initiativer for at øge cirkulariteten i branchen er et skridt i den rigtige retning, men dog utilstrækkelige til at ændre de nuværende forretningsmodeller. Som et resultat heraf kan sektorens bestræbelser på at bevæge sig mod bæredygtig produktion paradoksalt nok føre til en større miljøpåvirkning, hvis modellen fortsat er baseret på overproduktion.

For at overholde de planetariske grænser fremhæves fire væsentlige kriterier, der skal opfyldes samtidigt for at kvalificere en modevirksomhed som zero waste. Disse er formuleret ud fra bedste praksis på det europæiske marked, og er følgende:

  1. Design til fysisk og følelsesmæssig holdbarhed;
  2. Efterspørgselsdrevet produktion for at udfase usolgte produkter og udsalg;
  3. Fuld forsyningskædegennemsigtighed og sporbarhed efter salg;
  4. Forlængelse af brugsfasen efter første ejerskab.

I følge Zero Waste Europe er denne rapport den første, der peger på forskellen mellem bæredygtige tekstilprodukter og bæredygtige tekstil-forretningsmodeller, og i betragtning af, at tekstiler også er et relativt nyt område for politisk intervention, ser Zero Waste Europe et behov for mere forskning og handling på følgende områder:

  • Gevinster, omkostninger og eksternaliteter forbundet med en radikal ændring af den nuværende forretningsmodel til en, der er fair, bæredygtig og med nul spild;
  • Mode og klima - især at se på det CO2-budget, der er til rådighed for sektoren som en måde at kvalificere fremtidige lovgivningsmæssige skridt på;
  • Mode og biodiversitet - undersøgelse af virkningen af ​​fast fashion på den nuværende nedgang i biodiversiteten;
  • Identifikation af eksisterende bedste praksis fra et forretningsmodelperspektiv;
  • Udforme politikker for at fremme overgangen til eller/og oprettelsen af ​​nye virksomheder efter førnævnte kriterier.

Læs mere
Du kan læse hele rapporten her på Zero Waste Europes hjemmeside.

Relaterede nyheder