Tilmeld dig ÅRETS KONFERENCE!
DAKOFAS ÅRSKONFERENCE 2024 tager udgangspunkt i den cirkulære omstilling, der er i gang netop NU. Vi står midt i en brydningstid, der foregår på alle niveauer af vores samfund, og som har - eller vil få - betydelige konsekvenser for os alle. Men er vi enige om ambitionsniveauet for den danske indsats?
Med Dakofas 50 årlige konferencer, seminarer, webinarer, kurser og netværksmøder med alskens emner indenfor det cirkulære område, er der efterhånden kaskader af viden om, hvor knasterne for en udrulning af den cirkulære omstilling findes.
Det er denne viden, vi bruger som baggrund for Årskonferencen den 26.-27. september i Helsingør, hvor vi i fællesskab med ekspertpaneler og 300 deltagere i salen vil forsøge at tage et kvantehop i retning af løsningsmodeller og nødvendige beslutninger.
Til at sætte rammen for dagens program vil teolog, lektor i bioetik og forfatter MICKEY GJERRIS tale ud fra emnet: ”Håb i en håbløs tid – klimaforandringer, etik og håb”. Desuden vil journalist og forfatter JØRGENSTEEN NIELSEN give sit syn på ”Hvilken omstilling skal der til?”, hvorefter vi kan tage hul på følgende fire væsentlige og aktuelle debatter:
- Vejen til et lavere ressourceforbrug
- Forretningsmuligheder i grønne emballageløsninger
- Forrest i den grønne tekstilomstilling
- Bedre ressourceudnyttelse ved byggeri, renovering og nedrivning
Efter konferencen er der get-together og festmiddag med Nikolaj Stokholm og FestOrkestret, mens der dagen efter vil være faglige besigtigelsesture, som forventes offentliggjort snarest.
Vi ses i Helsingør den 26.-27. september!
Tryk hér for program og tilmelding.