ISWA-projekt offentliggjort
På dagens morgensession "Overcoming Barriers to Sustainable Resource Management" under ISWA's årskongres i Baltimore, blev det netop afsluttede projekt "Barriers to Sustainable Resource Management" offentliggjort. Det drejer sig dels om en rapport og dels om 2 pixi-udgivelser, som er resultatet af et projektforløb, hvor DAKOFA har faciliteret blandt andet gennemførelsen af 3 workshops. Projektets formål er at anskueliggøre, hvorledes man kan pinpointe de knaster, der måtte være for at forebygge affaldsdannelse og øge genanvendelse i forhold til henholdsvis plastemballager og tekstiler.
Det var Björn Appelquist fra Rambøll, der fremlagde projektets resultatet, og såvel rapporten som de to pixi-udgivelser vil kunne downloades fra ISWA's og DAKOFAs respektive hjemmesider indenfor den nærmeste fremtid.
Ved selvsamme session præsenterede DAKOFAs direktør, Ole Morten Petersen, status for arbejdet med implementering af cirkulær økonomi i Danmark og EU. I relation til Danmark var det naturligvis arbejdet med at sikre dialogen mellem Miljøstyrelsen og sektorens aktører samt udformningen af den kommende, nationale affaldsplan for perioden 2019-2024, der var udgangspunktet. Desuden var det af høj relevans for de fremmødte deltagere på sessionen, at Ellen MacArthur Foundation via "Toolkit for Policy-makers har vurderet de miljømæssige og økonomiske fordele, der kan være, ved at tænke cirkularitet ind i 5 sektorer, der tilsammen udgør 25% af det danske CØ-potentiale.
Hvad angår status for EU's arbejde, var det naturligvis udspillet til CØ-pakken, der blev præsenteret, hvilket deltagerne ved DAKOFAs Årskonference 2017 blev introduceret for allerede i sidste uge.
Du kan se Ole Morten Petersens præsentation ved at klikke hér.