Høring: Konsekvensrettelser af seks affaldsrelaterede bekendtgørelser. Frist 3. maj.
Miljøstyrelsen har sendt udkast til ændringer i følgende bekendtgørelser i høring:
- Bekendtgørelse om standardvilkår i godkendelse af listevirksomhed
- Bekendtgørelse om miljøkrav for mellemstore fyringsanlæg
- Bekendtgørelse om miljøforhold for mindre affaldsbehandlingsanlæg
- Bekendtgørelse om miljøtilsyn
- Bekendtgørelse om brugerbetaling for godkendelse m.v. og tilsyn efter lov om miljøbeskyttelse og lov om husdyrbrug og anvendelse af gødning m.v.
- Bekendtgørelse om at bringe elektrisk og elektronisk udstyr i omsætning samt håndtering af affald af elektrisk og elektronisk udstyr
Uddrag af Miljøstyrelsens høringsbrev
Uddrag vedr. bekendtgørelse om standardvilkår i godkendelse af listevirksomhed
Som følge af bekendtgørelse om miljøkrav til affaldshåndteringsvirksomhed ophæves afsnit 17, 18, 20, 21 og 22 i standardvilkårsbekendtgørelsens bilag 1. Ophævelsen er begrundet med indførelsen af generelle regler i bekendtgørelse om miljøkrav til affaldshåndteringsvirksomhed.
I forbindelse med offentliggørelsen af BAT-konklusioner for affaldsbehandling har Miljøstyrelsen udført en analyse af, hvordan BAT-konklusionerne i praksis skal udmøntes. Analysen har vist, at standardvilkårene kun dækker en del af BAT-konklusionerne. For at undgå to samtidige regelsæt at administrere efter, har Miljøstyrelsen valgt at fjerne standardvilkårene afsnit 23 – 27 og 29 i standardvilkårsbekendtgørelsen. Derfor vil det fremover alene være BAT-konklusionerne, der er regulerende og der vil ikke være standardvilkår for områderne omfattet af de nye BAT-konklusioner. Miljøstyrelsen vil udarbejde Spørgsmål/Svar som hjælp til udmøntningen af BAT-konklusionerne, når de gældende godkendelser skal revurderes og nye udformes.
Uddrag vedr. bekendtgørelse om miljøtilsyn
Miljøtilsynsbekendtgørelsen ændres, således at virksomheder, omfattet af bekendtgørelse om miljøkrav til affaldshåndteringsvirksomhed, underlægges de samme tilsynsregler som i dag. I udkastets § 1, stk. 2, er virksomheder, omfattet af bekendtgørelse om miljøkrav til affaldshåndteringsvirksomhed således indsat. Endvidere er virksomheder, omfattet af bekendtgørelse om miljøkrav om affaldshåndteringsvirksomhed, indsat i tilsynsbekendtgørelsens § 2, så de indgår i samme kategori for fastsættelse af tilsynsfrekvensen som virksomheder omfattet af godkendelsesbekendtgørelsens bilag 2.
Der indføres en pligt for tilsynsmyndighederne til at foretage et opstartstilsyn senest tre måneder efter, at en nyetableret virksomhed omfattet af bekendtgørelse om miljøkrav til affaldshåndteringsvirksomhed har igangsat driften. Der henvises til den foreslåede ændring i udkastets § 2, nr. 11, og § 8.
Uddrag vedr. bekendtgørelse om at bringe elektrisk og elektronisk udstyr i omsætning samt håndtering af affald af elektrisk og elektronisk udstyr
Definitionen af et ”miljøgodkendt anlæg” udvides, således at begrebet omfatter anlæg anmeldt og registreret efter bekendtgørelse om miljøkrav til affaldshåndteringsvirksomhed. Virksomheder anmeldt og registreret efter bekendtgørelse om miljøkrav til affaldshåndteringsvirksomhed indsattes endvidere i bekendtgørelsens bilag 6 (retningslinjer til håndtering af affald af elektrisk og elektronisk udstyr omfattet af producentansvar og andet affald af elektrisk og elektronisk udstyr).
Miljøstyrelsen er blevet gjort opmærksom på, at definitionen på fraktion ”1) stort udstyr” ikke er defineret tilstrækkeligt præcist ved den seneste revision af elektronikaffaldsbekendtgørelsen, således at den tidligere anvendte definition på fraktion ”1) Store husholdningsapparater” (tidligere i bilag 2) ikke blev overført korrekt til den nye § 28. Definitionen er rettet i udkastets § 28, stk. 2, nr. 1 og tilsvarende i bilag 9
Uddrag vedr. bekendtgørelse om standardvilkår i godkendelse af listevirksomhed
Standardvilkårsbekendtgørelsen fastsætter standardvilkår ved godkendelse efter godkendelsesbekendtgørelsen for en række listepunkter opført på godkendelsesbekendtgørelsens bilag 1 (IED-virksomheder) og godkendelsesbekendtgørelsens bilag 2 (virksomheder ikke omfattet af IE-direktivet). Standardvilkårsbekendtgørelsen indeholder standardvilkår for otte aktiviteter (listepunkter) opført på godkendelsesbekendtgørelsens bilag 1. Vilkårene fremgår af standardvilkårsbekendtgørelsens afsnit 23-30 i bilag 1. Med ændringen af standardvilkårsbekendtgørelsen foreslås det at ophæve afsnit 23-27 og 29 i standardvilkårsbekendtgørelsens bilag 1. Dette betyder, at det fremover alene vil være BAT-konklusionerne, der er regulerende og der vil ikke være standardvilkår for aktiviteter omfattet af de nye BAT-konklusioner for affaldsbehandling.
Evt. høringssvar skal være miljøstyrelsen i hænde senest den 3. maj 2019.
Miljøstyrelsens høringsbrev og udkast til de seks reviderede bekendtgørelser kan findes på høringsportalen her.
Se evt. præsentationerne fra DAKOFAs seminar den 27. marts om udkastet til en bekendtgørelse om miljøkrav til affaldshåndteringsvirksomhed. Præsentationerne kan findes her.