Få inspiration fra 11 danske tekstilvirksomheder
Kataloget indeholder beskrivelser af virksomhederne og deres forretningsmodeller, som systematisk indplaceres i Ellen MacArthur fondens model for cirkulær økonomi (den såkaldte ”butterfly-model”). Herudover byder kataloget på uddrag af interviews med virksomhederne, hvor virksomhederne beskriver deres udfordringer og erfaringer i relation til opbygningen af en cirkulær virksomhed.
Herunder ses eksempler på erfaringer opsamlet i forbindelse med udarbejdelsen af kataloget:
- Det kan være en udfordring at drive cirkulær forretning i en lineær økonomi, og der kan være brug for et ændret regelsæt, hvis konkurrencen skal blive lige for alle.
- Der ses en stigning i antal kunder, der gør brug af de såkaldte tilbagekøbsgarantier, hvor man kan aflevere produkterne tilbage til virksomheden og derved opnå en rabat på sit næste køb.
- Det er vigtigt at etablere gode partnerskaber på tværs af værdikæden. Både for at skaffe ensartede mængder af en passende størrelse og for at finde de rette aftagere, som kan se mulighederne i materialet.
- Manglende kendskab til indholdsstoffer i brugte produkter, som potentielt kan blive cirkuleret videre i et nyt produkt, er én af de helt store udfordringer i forbindelse med genanvendelse af tekstiler.
- Færre led i produktions- og salgsleddene og en tæt dialog med kunderne er vigtig, hvis spild skal nedbringes i alle led af værdikæden.
Kataloget byder på mange gode beskrivelser og oplistninger af vigtige erfaringer, som kan bruges både af andre virksomheder, men også af beslutningstagere.
Du kan finde kataloget her på Miljøstyrelsens hjemmeside
Her på Erhvervsstyrelsens hjemmeside nyeforretningsmodeller.dk kan du orienterer dig om de vigtigste regler i forhold til blandt andet cirkulære forretningsmodeller. Her kan du også stille spørgsmål til reglerne, og så søger de for at samle svar fra de relevante myndigheder.