Besøg hos J. Jensen Genbrug
I forbindelse med Dakofas netop afholdte årskonference på Hotel Marienlyst i Helsingør, var der på 2. dagen arrangeret forskellige besigtigelsesture til virksomheder i området. En af turene gik til J. Jensen Genbrug, hvor vi blev budt velkommen af udviklingschef Thomas Sinding og afdelingschef Kenneth Vedel, som gav en introduktion til virksomheden J. Jensen.
Jensen Genbrug har eksisteret i mere end 20 år. Byggematerialerne høstes fra flere steder bl.a. fra nedrivningsopgaver, restlagre fra håndværkere, fejlbestilte byggematerialer og restlagre fra producenter. Byggematerialerne sælges både fra pladsen i Lynge og online.
J. Jensen deltager i Grand Solutions projektet, Circue, der bl.a. er en digital bygnings- og materialedatabank, der giver et overblik over de fremtidige og eksisterende byggematerialer. Desuden skal platformen levere automatiseret ressourcekortlægning, der ved hjælp af åbne data og forskningsbaserede typologianalyser giver bygningsejere essentiel beslutningsstøtte i investeringsprocessen med fokus på indlejrede materialer og CO2-aftryk. Projektet forventer at have det første produkt klar i 2024.
Derefter fik vi en rundvisning og så nogle af deres projekter og genbrugsbutikken. Det er stadig mest privatpersoner, der køber materialer, men Jensen Genbrug arbejder på at gøre de professionelle bygherrer interesserede i genbrugte materialer.
Virksomheden udfordrer sig selv, og branchen, ved hele tiden at være på udkik efter nye materialer og komponenter, der kan genbruges. Det nyeste projekt er reparation af IFÖ Sign toiletter. Der er indgået et innovativt partnerskab med Geberit A/S, der sigter mod at fremme klimavenligt byggeri ved at give brugte toiletter en ny chance, i stedet for at ende som deponiaffald. Efter toiletterne har gennemgået en omfattende opgraderingsproces med afkalkning, rensning og evt. udskiftning af mekaniske dele, kan de sættes på markedet som et ”refurbed” produkt. Jensen Genbrug har opbygget et værkstedsområde, kun til renovering af toiletter. Målet er at kunne refurbe omkring 1.000 toiletter pr. år.
Et nyt projekt er et parti Rockfon i stor størrelse, der venter på en god idé.