10-årigt klimamål skal være på plads inden nytår
Klima-, Energi- og Forsyningsudvalget har stillet Klima-, energi- og forsyningsminister Lars Aagaard følgende spørgsmål. Spørgsmålet er stillet af Malte Larsen (S) på vegne af udvalget.
Spørgsmål 417
“Det fremgår af klimaloven, at der skal fastsættes et klimamål for 2035 senest i år. Vil ministeren oplyse, om det følger af loven, at klimamålet skal forhandles og vedtages ved lov inden udgangen af året?”
Hertil svarer ministeren:
"Det følger af klimalovens § 2, stk. 1, og bemærkningerne til bestemmelsen, at klima-, energi- og forsyningsministeren, på vegne af regeringen, har en lovfastsat, juridisk forpligtelse til i 2025 at fastsætte et klimamål for 2035. Det vil sige, at der skal være truffet beslutning om målet i 2025.
Det følger af den politiske aftale om klimaloven, at delmålene, som fastsættes i henhold til klimalovens § 2, stk. 1, efterfølgende skal fastsættes ved lov gennem en ændring af klimaloven. Det fremgår hverken af den politiske aftale om klimaloven, selve klimaloven eller bemærkningerne til loven, hvornår målene skal indskrives i loven. Der er dog praksis for at fremsætte lovforslag, som implementerer politiske aftaler snarest muligt efter aftaleindgåelse.
Vurderingen baserer sig på følgende uddrag fra klimalovens § 2, stk. 1 og bemærkninger til bestemmelsen:
Det fremgår af § 2, stk. 1, i klimaloven, at ” Klima-, energi- og forsyningsministeren fastsætter mindst hvert femte år en national klimamålsætning med et 10- årigt perspektiv. En ny klimamålsætning må ikke være mindre ambitiøs end den senest fastsatte målsætning.”
I bemærkningerne til bestemmelsen fremgår det, ” (…) at klima-, energi- og forsyningsministeren mindst hvert 5. år skal fastsætte en national klimamålsætning med tiårigt perspektiv. Det betyder, at der i klimaloven indskrives en mekanisme for fastsættelse af delmål frem mod det langsigtede mål om, at Danmark opnår at være et klimaneutralt samfund i senest 2050. Mekanismen medfører, at den til enhver tid siddende klima-, energi- og forsyningsminister mindst hvert femte år skal foreslå et klimamål med et tiårigt perspektiv, og at målene efterfølgende forhandles i forbindelse med klimahandlingsplanerne. Bestemmelsen skal ses i sammenhæng med forslaget til § 1, stk. 1, hvorefter 70 pct.-målet i 2020 sættes for 2030. I 2025 vil næste mål blive sat for 2035 og så fremdeles. ”
Det fremgår dertil af bemærkningerne, at ” Det indgår som en del af aftale om klimalov, at målene efterfølgende fastsættes ved lov, og at dette vil ske ved en ændring af den foreslåede klimalov.”
Du kan læse spørgsmål og svar i sin helhed ved at trykke hér.