Slut: kl.
Ølstedvej 20, Lisbjerg
8200 Århus N
Tilmelding er bindende fra og med 8 dage inden arrangementets afholdelse. DAKOFA forbeholder sig ret til at aflyse med samme varsel uden ansvar for eventuelle følgeomkostninger for de på dette tidspunkt tilmeldte.
Prøvetagning, test og analyse af affald til nyttiggørelse (UDSOLGT)
Prøvetagning, test og analyse af affald er en vanskelig disciplin ikke mindst fordi, der er tale om store uhåndterbare og inhomogene mængder. At kunne udtage en repræsentativ prøve kræver både viden om affaldet og en vis indsigt i teorien om prøvetagning. Dertil kommer, at der skal tages beslutning om, hvordan prøven skal testes og analyseres, og når resultaterne af prøvningen foreligger, vil det oftest være nødvendigt at foretage en fortolkning og vurdering af resultaterne for i sidste ende at kunne tage stilling til det aktuelle spørgsmål om nyttiggørelse eller eventuel deponering.
DAKOFA har i samarbejde med Danish Waste Solutions og Dansk Affaldsforening udviklet et kursus om prøvetagning, test og analyse af affald samt fortolkning af resultater i forbindelse med nyttiggørelse eller anden disponering af restprodukter, jord samt bygge- og anlægsaffald.
På kurset vil deltagerne få en indsigt i teorien om prøvetagning og blive i stand til at planlægge og gennemføre et undersøgelsesprogram, som inkludere repræsentativ prøvetagning, test og analyse. Deltagerne vil endvidere opnå viden om, hvordan resultaterne fortolkes og anvendes i en miljørisikovurdering i forhold til beskyttelse af jord, grundvand og overfladevand.
Kurset henvender sig til aktører, der planlægger og gennemføre prøvetagning, test og analyse af affald samt aktører, der skal forholde sig til resultaterne af et undersøgelsesprogram. Kurset er således relevant for både kommunale og private aktører.
Undervisere:
DAKOFA
Danish Waste Solutons
Dansk Affaldsforening
Horten
Kursuskoordinator:
DAKOFA
Praktiske oplysninger:
Selve kurset afholdes på:
AffaldVarme Aarhus
Ølstedvej 20, Lisbjerg
8200 Århus N
Overnatning inkl. aftensmad foregår på:
Hotel Comwell
Værkmestergade 2
Prisen for kurset dækker alle udgifter samt overnatning på Hotel. Opgiv ved tilmelding hvis du ikke ønsker overnatning.
Yderligere information:
Spørgsmål omkring arrangementet kan rettes til DAKOFA
Kurset vil blive gennemført med minimum 15 deltagere og maksimum 30
Ved tilmelding efter d. 2. april kan der ikke garanteres hotelværelse på Hotel Comwell. Kontakt da venligst hotel Comwell direkte for bestilling af overnatning.